Grupe Liga Europa 2019-2020, etapa a doua, rezultate. Scandal în Luxemburg, meci întrerupt 20 de minute din cauza unei drone cu un steag armean. A intervenit ministrul sportului
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Vineri, 04 octombrie 2019, 07:47

Joi au loc meciurile din etapa a doua a grupelor Ligii Europa.

Grupa A
22:00 Sevilla – APOEL 1-0
22:00 Dudelange – Qarabah 0-4

Meciul a fost întrerupt din cauza unui drone cu un steag armean care a zburat pe deasupra stadionului Josy Barthel. Acest incident, care a avut loc imediat după cel de-al doilea gol al lui Qarabah, i-a înfuriat pe jucătorii și fanii azeri. Ultrașii au pătruns pe gazon. În altercația cu forțele de ordine s-au implicat și fotbaliști.

Meciul se reia, după 20 de minute de întrerupere. A intervenit ministrul sportului din Luxemburg: și-a cerut scuze pentru incident la stația de amplificare în numele Luxemburgului și al clubului.

Conflictul armat între Armenia și Azerbaidjan pentru zona Nagorno-Karabah este motivul apariției dronei. Cele două țări se află într-o luptă nedeclarată din 1994, după stingerea oficială a războiului.

Primul gol al azerilor a fost marcat de fostul petrolist Abdellah Zoubir.

Grupa B
22:00 Lugano – Dinamo Kiev 0-0
22:00 Malmo FF – FC Copenhaga 1-1

Arbitrul german Deniz Aytekin a fost nevoit să întrerupă partida timp de câteva minute, chiar după fluierul de start.

Vă amintiți scena din filmul Apollo 13? Un profesor spune cum ar arăta redeschiderea școlilor dacă deciziile ar fi luate de coordonatorii astronauților

19:55 Ferencvaros – Ludogoreț 0-3
Dragoș Grigore, eliminat pentru două ”galbene” (42). Keșeru – titular, Moți – rezervă, a intrat la pauză, în locul lui Marcelinho.

Citeşte şi:

Celtic – CFR Cluj 2-0, în etapa a doua din grupele Europa League. Trupa lui Dan Petrescu n-a mai repetat minunea

„În ce hal a îmbătrânit!” » Dolph Lundgren, apariție bulversantă pe plajă cu iubita cu 38 de ani mai tânără
Anghel Iordănescu, victima lui Emi Pian. Țeapa de sute de mii de euro a clanului Duduianu. Cum s-a încheiat totul
Horoscop 9 august 2020. Racii ajung la concluzii greșite, pentru că e ușor să considere că altul greșește