MENIU CAUTĂ
30 Mai. 2017 13:34 , de Viorel Tudorache (Stockholm)

Kennet Andersson, călăul naţionalei de fotbal a României de la World Cup ’94, este campionul Suediei la veterani, la săritura în înălţime / VIDEO

Kennet Andersson, călăul naţionalei de fotbal a României de la World Cup '94, este campionul Suediei la veterani, la săritura în înălţime (1,70 metri). Fostul atacant, 49 de ani, care a concurat pentru clubul IFK Goteborg, a mai cucerit doua medaliilde aur la săritura in lungime (5,68 metri) şi la 60 de metri garduri (9,85 secunde) si una de bronz la  60 de metri plat (7,98 secunde).
Astfel, se explică detenta impresionantă prin care Andersson l-a devansat pe Florin Prunea în acel duel aerian pe care nu-l putem uita, din fatidicul minut 115 al meciului de coşmar România - Suedia (6-7, la penaltyuri), disputat la San Francisco, pe 10 iulie 1994, în sferturile de finală de la World Cup '94 SUA.

Prunea: "A fost cea mai mare greşeală din cariera mea"

Florin Prunea îl visează de 23 de ani pe Kennet Andersson. "A fost cea mai mare greşeală din cariera mea", a recunoscut fostul portar. Generaţia de aur a fost la numai cinci minute de o semifinală istorică împotriva Braziliei la mondialul american.
Tricolorii conduşi magistral din teren de Gică Hagi aveau cu 2-1 Suedia (două goluri Răducioiu) si un om în plus (Schwarz a fost eliminat), iar romanii de acasă se pregăteau de o altă noapte albă pe străzi.
Din păcate, Suedia a egalat în minut 115, prin Kennet Andersson, şi  a împins partida spre penalty-uri, unde blondul atacant a mai înscris o dată.
Cu cinci minute înainte de finalul prelungirilor, Nilsson a aruncat mingea sus, la bătaie, în careul nostru, acolo unde erau cinci tricolori contra patru suedezi. Prunea a ieşit ezitant la marginea careului de 6 metri să prindă balonul în maini, iar atleticul atacant suedez, 1,93 metri înăltime, a plutit ireal şi a inscris uluitor cu capul peste portarul României.

[caption id="attachment_1855627" align="alignnone" width="510"] Kennet Andersson se mentine intr-o forma fizica impecabila la aproape 50 de ani[/caption]

Kennet Andersson, dreapta, si-a incheiat cariera fotbalistica in 2005, la echipa suedeza Gårda BK  Foto: Marie Andersson

Secretul detentei lui Kennet Andersson, care a sărit mai mult decat Prunea, 1,83 metri înălţime plus mâinile ridicate, vine din faptul că fostul atacant suedez a practicat săritura în înălţime până la vârsta de 13-14 ani. Kennet Andersson provine dintr-o familie de atleţi.

Kennet Andersson are 83 de selectii si 31 de goluri marcate pentru naţionala Suediei, dintre care cinci la World Cup ’94.

Naţionala Suediei a cucerit bronzul la CM ’94, iar fotbalistii de atunci au devenit eroi în  ţara lor.

Citeşte şi:

Ţiţi Dumitriu: 'Când Kennet Andersson a egalat, am simţit că totul s-a terminat'

Tricoul killer-ului tricolorilor, suedezul KENNET ANDERSSON, e la Brașov!

Interviu: Kennet Andersson, omul care a deprimat România, e psiholog