29 Iul. 2018 19:54

Liga 1, etapa a 2-a: Sepsi OSK – U Craiova 1948 1-0. Tandia i-a chinuit pe olteni

Două înfrângeri au suferit covăsnenii pe teren propriu în anul calendaristic 2018, interval în care au mai înregistrat cinci succese şi două rezultate de egalitate, informează site-ul lpf.ro.

SEPSI – CSU CRAIOVA 1-0

Minutul 90+4. Sepsi OSK câștigă meritat partida cu Universitatea Craiova.

Minutul 81: Tandia ia o acțiune pe cont propriu, da șutul său din interiorul careului este parat de Pigliacelli.

Minutul 75: Mitriță șutează puternic de la distanță, dar Niczuly reține fără mari probleme.

Minutul 64: Istvan Fulop este foarte aproape să majoreze diferența gazdelor, dar Kelic se opune în ultima clipă.

Minutul 61: Tandia reia cu capul în plasă, din careul de 6 metri, după centrarea lui Hamed.

Minutul 50. Dandia interceptează mingea trimisă neglijent de un fotbalist al Craiovei către propriul portar, dar și-a dat cu stângul în dreptul, când a încercat să înscrie.

Minutul 45+1: Final de primă repriză.

Minutul 26: Altă mare ocazie pentru gazde. Istvan Fulop n-a putut marca din careu, mingea trimisă de el fiind blocată de apărarea oltenilor.

Minutul 12: Covăsnenii au făcut o nouă „breșă' în apărarea adversă, dar Tandia, într-o poziție excelentă, a făcut o preluare greșită și a scăpat mingea în afara terenului.

Minutul 8: Cartonaș galben pentru Ousmane Viera, pentru un fault tare asupra lui Andrei Burlacu.

Minutul 2: Prosser a scăpat singur cu portarul advers, dar a tras peste poarta oltenilor.

Minutul 1: Meciul a început. La oaspeți e titular puștiul Mihăilă, un debutant în vârstă de 18 ani.

Echipele de start

SEPSI: Niczuly – Moura, Jovanovici, Viera, Sato – Vașvari, Velev – Drăghici (49 Hamed), I. Fülöp, Prosser (57 Simonovski) – Tandia.
Antrenor:
Eugen Neagoe

U CRAIOVA: Pigliacelli – Kelic (55 Zlatinski), Gardoș, Ferreira – Briceag, Mateiu (77 Bărbuț), Cicâldâu, Bancu – V. Mihăilă (55 Glavina), A. Burlacu, Al. Mitriță.
Rezerve:
Popescu – Popa, Borța, Șerban, Bărbuț, Glavina, Zlatinski
Antrenor:
Devis Mangia

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești) / Asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui) și Gabriel Stroe (Pitești) / Rezervă: Andrei Antonie (București) / Observator: Aron Huzu Sibiu)

Doar o victorie au bifat oltenii din postura de vizitatori în ultimele cinci meciuri jucate în Liga 1 Betano, 2-1 la Iaşi (20 mai 2018), în rest au o remiză (0-0 cu Viitorul) şi trei partide pierdute.

Sepsi OSK şi U Craiova 1948 s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat precedent, când oltenii s-au impus în ambele meciuri.

– 19 septembrie 2017, Sepsi OSK – U Craiova 2-3. Tânărul Andrei Burlacu a deschis scorul în minutul 19, din pasa lui Mitriţă, Hadnagy a egalat la finalul primului sfert din repriza secundă, apoi Gustavo a transformat un penalty scos de Bancu (minutul 68). Avantajul craiovenilor a durat doar două minute, până când Astafei a fructificat assistul primit de la Patrick Petre. Scorul final a fost stabilit de Bancu, în minutul 80.

– Cel de-al doilea joc a avut loc pe 11 februarie 2018, U Craiova – Sepsi 1-0, gol marcat de Gustavo, direct din lovitură liberă.

Eugen Neagoe va da peste formaţia în tricoul căreia a cunoscut cele mai mari succese ca jucator, reuşind eventul în ediția 1990-1991. Ca adversar, antrenorul Neagoe i-a întâlnit pe craioveni de două ori, palmaresul său cuprinzând o victorie (2016-2017, CSM Poli Iaşi – CS U Craiova 2-1) şi o înfrângere (2017-2018, CSU Craiova – Sepsi OSK 1-0).

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Sepsi OSK – 25 ani şi 10 luni; U Craiova 1948 – 24 ani şi 5 luni.

Poate te interesează și Scandal la amical. Petrolul a bătut-o pe Rapid, dar a fost bătaie și-n tribune! | VIDEO