GreenWeee Internaţional, proprietara deşeurilor tehnologice, a primit două amenzi, în valoare de 60.000 de lei, pentru tocarea deşeurilor nepericuloase într-un spațiu închiriat, fără a avea autorizație de mediu. De asemenea, a mai primit o amendă de 15.000 de lei pentru că în urma incendiului au fost depășite limitele de noxe admise.

Proprietara spațiului în care a avut loc incendiul, Romrecycling SRL, a fost sancționată cu 100.000 de lei pentru nerespectarea condițiilor din autorizația de mediu.

Comisarii de mediu au interzis tocarea deșeurilor în respectiva locație.

Focul ar fi izbucnit de la scânteile produse de un utilaj

Un incendiu de proporții a izbucnit marți, pe o suprafață de 500 de metri pătrați, unde erau depozitate carcase de frigidere. Focul s-a extins la hala din apropiere, pe o suprafață de trei ori mai mare.

În urma incendiului nu au rezultat victime, dar fumul dens și negru a determinat autoritățile să avertizeze populația prin sistemul Ro-Alert.

Potrivit pompierilor, focul ar fi pornit de la scântei produse de un utilaj.

Monitorizările făcute de Agenția pentru Protecția Mediului Buzău au arătat depășiri ale nivelului de monoxid de carbon.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.