Potrivit oficialului american, strategia iniţială rămâne neschimbată şi vizează distrugerea infrastructurii militare iraniene, inclusiv lansatoarele de rachete, industria de apărare şi marina, precum şi prevenirea obţinerii unei arme nucleare de către Teheran.

„Obiectivele în Iran nu s-au schimbat din prima zi” şi „sunt conform ţintei şi planului”, a declarat Hegseth, adăugând că „astăzi, din nou, va fi cel mai mare pachet de lovituri asupra Iranului”.

El a subliniat că liderii de rang înalt ai Corpului Gărzilor Revoluţionare Islamice (IRGC) ocupă funcţii „pe durată determinată”, un comentariu care sugerează intensitatea atacurilor asupra conducerii militare iraniene.

În ceea ce priveşte capacitatea militară a Iranului, Hegseth a afirmat că „cele 11 submarine ale Iranului s-au dus” şi că infrastructura de producţie a rachetelor balistice a fost „probabil lovită cel mai dur”.

„Vom termina asta”, a adăugat el, subliniind angajamentul SUA de a elimina ameninţările militare iraniene.

Flota de suprafaţă iraniană a fost, de asemenea, grav afectată: „Au fost avariate sau scufundate peste 120 de nave de război, iar porturile militare iraniene au rămas neutilizate”, a precizat Hegseth.

Disponibilitatea dronelor kamikaze iraniene a scăzut cu 90%, conform oficialului american.

„Iranienii vor continua să lanseze atacuri, ştim acest lucru, dar ar fi făcut-o cu o intensitate mult mai mare dacă ar fi putut. Adevărul este că nu pot”, a punctat el.

Hegseth a subliniat că SUA nu urmăresc „promovarea democraţiei” în Iran, ci „eliminarea ameninţărilor directe la adresa Statelor Unite, a cetăţenilor americani şi a intereselor noastre”.

„Luptăm pentru a câştiga şi câştigăm în proprii noştri termeni”, a declarat secretarul apărării, menţionând că decizia finală de a încheia operaţiunile militare aparţine preşedintelui Trump.

„În final, preşedintele este cel care decide când vom spune: am obţinut ce era necesar, în numele poporului american, pentru a ne garanta securitatea”, a explicat oficialul, fără a oferi un orizont de timp pentru finalizarea conflictului.

Totuşi, serviciile de informaţii americane au contrazis o justificare anterioară a preşedintelui Trump pentru război. Potrivit unui document prezentat miercuri în Comisia de Informaţii a Senatului SUA, Iranul nu a încercat să îşi relanseze activităţile de îmbogăţire a uraniului, distruse în atacurile aeriene americano-israeliene din iunie 2025, informează Reuters.

Într-un gest surprinzător, Joseph Kent, şeful Centrului naţional antiterorist al SUA, şi-a anunţat demisia miercuri, declarând că nu poate susţine „cu conştiinţa împăcată” războiul. Într-o scrisoare publicată pe reţeaua socială X, Kent a acuzat influenţa lobby-ului israelian în decizia de a începe conflictul.

„Iranul nu reprezintă o ameninţare iminentă pentru ţara noastră şi este clar că am început acest război din cauza presiunilor din partea Israelului şi a puternicului său lobby”, a scris Kent, adresându-se preşedintelui Trump.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.