„Războiul de agresiune al lui Putin împotriva Ucrainei a fost un eșec strategic”, a declarat Blinken, aflat în Finlanda, cel mai nou membru al NATO.

„Vom sprijini eforturile – fie că sunt depuse de Brazilia, China sau orice altă națiune – dacă acestea ajută la găsirea unei căi către o pace dreaptă și durabilă”, a dat asigurări șeful diplomației americane, precizând că aceste inițiative trebuie să țină cont de prevederile din Carta Națiunilor și să respecte suveranitatea, integritatea teritorială și independența Ucrainei.

În același timp, a mai spus Blinken, SUA vor continua să ofere sprijin militar Kievului pentru că, explică el, condiția pentru diplomație este ca Ucraina să fie capabilă să descurajeze și să se apere împotriva oricărei agresiuni viitoare.

De asemenea, Washingtonul va ajuta la construirea unei „armate ucrainene a viitorului”, a promis Blinken.

Șeful diplomației americane a vizitat în ultimele zile Finlanda, Norvegia și Suedia, aceasta din urmă încă așteptând să primească undă verde din partea Turciei și Ungariei pentru aderarea la NATO.

Foto: Profimedia

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (4)
Avatar comentarii

Jumbo 03.06.2023, 16:00

Razboiul e al rusilor, nu al lui Putin. Si e impotriva voastră, a hienei amerloce si a celor 40 de hienisoare nato si ue ale ei. Putin va va distruge

Avatar comentarii

VolodimirZelenski 03.06.2023, 23:18

iniculae   •  22.05.2023, 21:14

ăștia sunt cei care ne conduc. care au fost la școală doar în recreații. profesoară de română! vai de noi! spunea ion (rebreanu) unde ești tu țepeș? doamne...

Ne va distruge în visele lui.

Avatar comentarii

Jumbo 04.06.2023, 23:53

Mazavalt   •  23.05.2023, 13:48

RAzboiul civil in Rusia a inceput pe 24 februarie 2022. Esti in urma cu stirile!!!!

Pe voi, postacii plătiți, va distruge si ideea ca muriti de foame cand stapanul vostru va fi evaporat de rusi, chinezi, nord-coreeani, iranieni etc

Vezi toate comentariile (4)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.