Ultimul incident a fost înregistrat vineri, 11 septembrie, după-amiază în largul apelor din coasta de nord, în zona La Coruña (Golful Artabro, Oceanul Atlantic).

Halcyon Yachts se îndrepta către Regatul Unit când o balenă ucigașă a izbit ambarcațiunea de cel puțin 15 ori. Ambarcațiunea a fost nevoită să renunțe la cursă și să se oprească în port pentru reparații.

Mamifere extrem de inteligente, orcile sunt cea mai mare specie de delfini. Cercetătorii care studiază acest gen de mamifere din zona Strâmtorii Gibraltar spun că ele sunt curioase și este cumva normal să fie atrase și să urmărească navele de-aproape, chiar să interacționeze cu cârma, însă atacuri atât de puternice sunt neobișnuite.

”Comportament atipic și îngrijorător” al unei specii aflată în pericol

Autoritățile maritime din Spania au avertizat navigatorii să păstreze distanța în zonele în care au fost semnalate incidentele.

Oamenii de știință încă nu își explică comportamentul recent al orcilor, pe care îl califică ”extrem de atipic și îngrijorător”, adăugând că este posibil ca acesta să fie un indicator al stresului resimțit de această specie aflată în pericol.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.