Real Madrid a avut un gol anulat prin Bale, în minutul 13. ”Galacticii” au resimțit din plin decizia lui Carlo Ancelotti de a-l lăsa pe bancă pe Cristiano Ronaldo, dar nici gazdele nu s-au descurcat mai bine în prima repriză, când nu au avut niciun șut pe poartă.

Cu Fernando Torres titular după șapte ani și jumătate, Atletico a deschis scorul prin Garcia, care a transformat penalty-ul obținut tot de el, în urma faultului lui Sergio Ramos în careu asupra sa (58).

Nici măcar introducerea lui Cristiano Ronaldo (63) nu a ajutat Realul. Tânărul Gimenez a dublat avantajul echipei de pe ”Vicente Calderon”, după o nouă greșeală a lui Sergio Ramos, pe care l-a depășit fără probleme, stabilind scorul final, gol cu capul, în urma unui corner (76).

Atletico a obținut a treia victorie consecutivă cu Real Madrid. Este pentru a patra oară în istorie când ”plăpumarii” reușesc acest lucru, ultima dată în sezonul 1950-1951.

Dacă va elimina Realul, Atletico ar putea da peste o altă rivală în sferturile de finală, Barcelona, care joacă în optimi de finală cu Elche.

Atletico: Oblak – Gamez, Gimnenez, Godin, Lucas – Gabi, Suarez – Saul (68 Turan), Garcia, Griezmann (74 Mandzukici) – Torres (59 Koke)

Antrenor: Diego Simeone

Real: Navas – Arbeloa (83 Carvajal), Varane, Ramos, Marcelo – Khedira, Kroos, Isco – Bale, Benzema (75 Jese), James Rodriguez (63 Ronaldo)

Antrenor: Carlo Ancelotti

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI

În celelalte două partide desfășurate miercuri, în turul optimilor de finală, Villareal a învins pe Real Sociedad cu 1-0, iar Valencia a învins pe Espanyol cu 2-1.

Cea mai sexy asistentă medicală? Fotbaliștii unei echipe din România, tratați de un fost manechin
Gabriela Firea, UMILITĂ de toți bucureștenii după această imagine. Detaliile șocante au fost observate și de Nicușor Dan
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 24 octombrie 2020. Gemenii fac diferența dintre vorbele goale și cele cu adevărat înțelepte
Avertisment dur din partea experților. Suntem în pragul unei duble epidemii
Îndrăgita prezentatoare TV a fost agresată sexual în scara blocului! Oroarea petrecută în timp ce atacatorul i-a pus cuţitul la gât. Primele informaţii