ACTUALIZARE 8 iunie, ora 13.30. Bogdan Borza este în penultimul act, la Hammamet, după 6-4, 6-2 cu argentinianul Felipe Acosta, venit din calificări. Românul a condus tot jocul.

În setul 2, Acosta a condus cu 2-0 la game-uri, dar românul nu l-a lăsat să respire, luându-i 6 game-uri consecutive. Jocul a durat o oră și 33 de minute. În semifinalele, cu câștigătorul meciului Juan Ignacio Galarza (Argentina, favorit 1) – Aziz Dougaz (Tunisia, favorit 6).

În sferturile de finală a jucat și Dragoș Dima, favorit 2. Românul s-a duelează acum cu rusul Andrey Chepelev. S-a impus Chepelev, scor 6-2, 3-6, 6-2. Dima este a doua rachetă a României în echipa de Cupa Davis, fiind legitimat, mai nou, la CSM București, clubul Primăriei. 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Jucătorii de tenis Dima și Borza, componeni ai echipei de Cupa Davis a României, sunt în turul trei la Tunisia F22 Futures – Hammamet.

În ”optimi”, Dima (25 ani, 457 ATP) a trecut de italianul Giovanni Rizzuti (venit din calificări), scor 6-2, 6-3, iar Borza (21 ani, 737 ATP) l-a depășit pe francezul Louis Tessa, scor 7-6 (5), 7-6 (6). Ambele meciuri au avut loc azi.

Pentru un loc în semifinale, Dragoș Dima se va duela, mâine, cu rusul Andrey Chepelev, iar Bogdan Borza (foto mare) – cu argentinianul Felipe Acosta, venit din calificări. Românii se pot înfrunta doar în finala turneului tunisian (AICI, tabloul de concurs).

Bogdan Borza este în semifinale, la turneul ITF de la Hammamet (Tunisia). Dragoș Dima, eliminat în ”sferturi”
Borza și Halep    FOTO: Facebook Bogdan Borza

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.