MENIU CAUTĂ
14 Iun. 2018 09:45

Stadioanele Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018 | FOTO

Distribuie

Stadioanele Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018. Unde se joacă meciurile.

Grupa A: Rusia, Arabia Saudită, Egipt, Uruguay

Grupa B: Portugalia, Spania, Maroc, Iran

Grupa C: Franţa, Australia, Peru, Danemarca

Grupa D: Argentina, Islanda, Croaţia, Nigeria

Grupa E: Brazilia, Elveţia, Costa Rica, Serbia

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud

Grupa G: Belgia, Panama, Tunisia, Anglia

Grupa H: Polonia, Senegal, Columbia, Japonia

Lujniki (Moscova – 89.318 locuri)

Nume complet: Arena Sportivă Mare a Complexului Sportiv Lujniki
Data inaugurării: 31 iulie 1956
Renovat: 2001 – 2004/ 2013-2017
Cost: 350.000.000 de euro
Competiții găzduite: JO de vară 1980, meciurile lui ȚSKA Moscova, Spartak Moscova, Torpedo Mosvoca, echipa națională a Rusiei, finala Cupei UEFA 1999, finala Ligii Campionilor 2008, Campionatul Mondial de atletism 2013, CM de hochei pe gheață. Peste 3.000 de meciuri și sute de concerte s-au desfășurat pe Lujniki.

Meciuri găzduite la CM 2018
14 iunie: Rusia – Arabia Saudită (Grupa A)
17 iunie: Germania – Mexic (Grupa F)
20 iunie: Portugalia – Maroc  Grupa B)
26 iunie: Danemarca – Franța (Grupa C)
1 iulie: B1 – A2 ('șaisprezecimi')
11 iulie: semifinală
15 iulie: finala

Gazprom Arena (Sankt Petersburg – 69.501)

Nume complet: Krestovski Stadium/ Sankt Petersburg Stadium/ Zenit Arena
Data inaugurării: 2017
Reconstruit pe locul stadionului Kirov, de pe insula Krestovski (în vremea sa, a fost unul dintre cele mai mari stadioane din țară, cu o capacitate de 110.000 de locuri): 2007-2017
Cost: 1.000.000.000 de euro
Competiții găzduite: meciurile echipei Zenit Skt. Petersburg, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Maroc – Iran (Grupa B)
19 iunie: Rusia – Egipt (Grupa A)
22 iunie: Brazilia – Costa Rica (Grupa E)
26 iunie: Nigeria – Argentina (Grupa D)
3 iulie: optimi de finală
10 iulie: sferturi de finală
14 iulie: semifinală

Stadionul Olimpic Fișt (Soci – 47.659)

Nume complet: Stadionul Olimpic Fișt (după numele muntelui cu același nume)
Data inaugurării: 2013 (renovat pentru Cupa Confederațiilor 2017 și CM 2018)
Cost: 603.000.000 de euro
Competiții găzduite: JO de iarnă 2014, meciurile echipei naționale a Rusiei, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Portugalia – Spania (Grupa B)
18 iunie: Belgia – Panama (Grupa G)
23 iunie: Germania – Suedia (Grupa F)
26 iunie: Franța – Peru (Grupa C)
30 iunie: A1 – B2 ('șaisprezecimi')
7 iulie: sferturi de finală

Stadionul Spartak (Moscova – 46.990 locuri)

Nume complet: Otkrîtie Arena/ Stadionul Spartak
Data inaugurării: 27 august 2014
Construcție: 2010-2014 (pe locul vechiului Aeroport Tușino)

Cost: 430.000.000 $
Competiții găzduite: Cupa Confederațiilor 2017, meciurile lui Spartak Moscova

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Argentina – Islanda (Grupa D)
19 iunie: Polonia – Senegal (Grupa H)
23 iunie: Belgia – Tunisia (Grupa G)
27 iunie: Serbia – Brazilia (Grupa E)
3 iulie: H1 – G2 ('șaisprezecimi)

Stadionul Kaliningrad (45.015 locuri)

Nume complet: Arena Baltika
Data inaugurării:
Construcție: 2015-2017 (le locul fostei Arena Baltika)

Cost: 400.000.000 $
Competiții găzduite: – (meciurile lui Baltika Kalinigrad)

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Croația – Nigeria (Grupa D)
22 iunie: Serbia – Elveția (Grupa E)
25 iunie: Spania – Maroc (Grupa B)
28 iunie: Belgia – Anglia (Grupa G)

Kazan Arena (45.015 locuri)

Nume complet: Arena Baltika
Data inaugurării: 2013
Construcție: 2010-2013

Cost: 450.000.000 $
Competiții găzduite: Universiada de vară 2013, CM de natație 2015, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Franța – Australia (Grupa C)
20 iunie: Iran – Maroc (Grupa B)
24 iunie: Polonia – Columbia (Grupa H)
27 iunie: Coreea de Sud – Germania (Grupa F)
30 iunie: C1 – D2 ('șaisprezecimi')
6 iulie: sferturi de finală

Volgograd Arena (45.015 locuri)

 

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2014- (construit pe locul fostului Stadion Central, demolat, la poalele complexului memorial Kurganul lui Mamai, în apropiere de râul Volga; stadionul anterior a fost construit în 1958, pe locul unui fost depozit de petrol)
Cost:
Competiții găzduite: (meciurile echipei Rotor Volgograd)

Meciuri găzduite la CM 2018
18 iunie: Tunisia – Anglia (Grupa G)
22 iunie: Nigeria – Islanda (Grupa D)
25 iunie: Arabia Saudită – Egipt (Grupa A)
28 iunie: Japonia – Polonia (Grupa H)

Mordovia Arena (Saransk – 45.015 locuri)

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2011- (este construit în așa fel încât, după încheierea Cupei Mondiale, nivelurile superioare vor fi demontate și capacitatea va fi redusă la 30.000 de locuri)

Cost estimat: 300.000.000 $
Competiții găzduite: (meciurile echipei Mordovia Saransk, antrenată de Dorinel Munteanu, 2012-2013, liga secundă)

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Peru – Danemarca (Grupa C)
19 iunie: Columbia – Japonia (Grupa H)
25 iunie: Iran – Portugalia (Grupa B)
28 iunie: Panama – Tunisia (Grupa G)

Cosmos Arena (Samara – 44.918 locuri)

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2015-

Cost estimat: 320.000.000 $
Competiții găzduite: –

Meciuri găzduite la CM 2018
17 iunie: Costa Rica – Serbia (Grupa E)
21 iunie: Danemarca – Australia (Grupa C)
25 iunie: Uruguay – Rusia (Grupa A)
28 iunie: Senegal – Columbia (Grupa H)
2 iulie: e1 – F2 ('șaisprezecimi')
7 iulie: sferturi de finală

Stadion Nijni Novgorod (44.899 de locuri)

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2014-

Cost estimat:-
Competiții găzduite: – (meciurile echipei FC Olimpeț)

Meciuri găzduite la CM 2018
18 iunie: Suedia – Coreea de Sud (Grupa F)
21 iunie: Argentina – Croația (Grupa D)
24 iunie: Anglia – Panama (Grupa G)
27 iunie: Elveția – Costa Rica (Grupa E)
1 iulie: D1 – C2 ('șaisprezecimi')
6 iulie: sferturi de finală

Stadion Central (Ekaterinburg – 44.130 de locuri)

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2014- (pe locul fostului stadion, inaugurat în 1957)

Cost estimat:-
Competiții găzduite: – (meciurile FC Ural, la care joacă Eric Bicfalvi)

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Egipt – Uruguay (Grupa A)
21 iunie: Franța – Peru (Grupa C)
24 iunie: Japonia – Senegal (Grupa H)
27 iunie:Mexic – Suedia (Grupa F)

Rostov Arena (Rostov pe Don – 43.702 locuri)

Data inaugurării: în construcție
Construcție: 2014-

Cost estimat: –
Competiții găzduite: – ()

Meciuri găzduite la CM 2018
17 iunie: E1 – E2 (Grupa E)
20 iunie: A4 – A2 (Grupa A)
23 iunie: F4 – F2 (Grupa F)
26 iunie D2 – D3 (Grupa D)
2 iulie: G1 – H2 ('șaisprezecimi')

Programul complet al Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018. Cum se împerechează echipele în 'optimi'

Loading...
Comentarii