Curs valutar 9 iunie 2020| Leul s-a apreciat față de euro, dar a pierdut teren în raport cu dolarul american. Unde găsim cel mai bun curs

Comentează

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, marți, 9 iunie 2020, un curs de referință de 4,8377 lei/euro, în scădere față de ultimul curs, cel de vineri, 5 iunie, care a fost de 4,8393 lei/euro.

În schimb, leul s-a depreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a crescut de la 4,2695 lei, vineri, la 4,2935 lei, marți.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,4587 lei, vineri, 5 iunie, la 4,5008 lei, marți.

Curs valutar BNR din 9 iunie 2020

ValutaSimbol09.06.202005.06.202004.06.202003.06.202002.06.2020
EuroEUR4.83774.83934.83874.83984.8419
Dolarul SUAUSD4.29354.26954.32034.31124.3293
Francul elvetianCHF4.50084.45874.50054.48194.5077
Lira sterlinaGBP5.42535.39235.40945.43255.4413
gramul de aurXAU235.8418234.5040237.1382238.2284242.0617
Dolarul australianAUD2.96582.97922.97372.97802.9727
Leva bulgareascaBGN2.47352.47432.47402.47452.4757
Dolarul canadianCAD3.18433.16473.19523.19243.2062
Coroana cehaCZK0.18120.18170.18080.18210.1820
Coroana danezaDKK0.64890.64910.64900.64930.6496
Lira egipteanaEGP0.26510.26300.26670.26810.2713
100 Forinti maghiari100HUF1.40351.40461.39981.39981.4029
100 Yeni japonezi100JPY3.97943.90693.96423.96484.0180
Leul moldovenescMDL0.24590.24840.24770.24770.2487
Coroana norvegianaNOK0.45830.45820.45510.45550.4545
Zlotul polonezPLN1.08941.08681.08661.10181.1034
Rubla rusescaRUB0.06230.06210.06250.06310.0630
Coroana suedezaSEK0.46270.46450.46290.46400.4640
Lira turceascaTRY0.63170.63240.63840.63930.6392
DSTXDR5.92785.89935.94175.93905.9605

Unde găsim cel mai bun curs din 9 iunie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81664.86014.27344.3146
Alpha Bank4.77804.94804.21794.3856
Banca Feroviara4.76504.91504.19704.3670
Banca Romaneasca4.78244.93244.21844.3984
Banca Transilvania4.77004.90504.20504.4100
BCR4.76504.91004.21204.3920
BRD SocGen4.75804.90804.19104.3670
CEC4.79004.87004.24004.3400
Credit Agricole4.79004.88004.24004.3300
Credit Europe4.80004.89004.23004.3500
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.24004.3500
IdeaBank4.80404.87004.26104.3360
ING4.74104.93464.20794.3797
Intesa Sanpaolo Bank4.78184.87684.24804.3369
Libra Bank4.79504.92504.23004.3800
OTP Bank4.77004.91004.20504.3750
PatriaBank4.79304.87704.21654.3445
ProCreditBank4.77854.89504.22804.3610
UniCredit4.77004.89004.19094.3619

Sursa: banknews.ro



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Un bărbat care fură un portofel din geanta unei femei
19:13
Doi români, prinși de polițiști în timp ce furau din geanta unei turiste un portofel cu 2.600 de euro și mai multe carduri bancare, în Florența
O tânără care numără mai multe bancnote de 200 de lei
17:58
Indemnizația de 3.170 de lei pe lună pentru tinerii din sistemul de protecție specială: cine sunt beneficiarii, ce acte sunt necesare și cum pot fi solicitați banii retroactiv
MONDEN
Valentin Sanfira la TV
17:01
Valentin Sanfira a vrut să își vândă casa după divorțul de Codruța Filip. De ce a renunțat la idee. „Au fost săptămâni în care nu am dormit”
Petre Roman și Silvia Chifiriuc
15:19
Ce pensie are Petre Roman la 80 de ani. „Am contribuit. Eu și acum muncesc pentru a câștiga un ban în plus”
POLITIC
luca-niculescu-8-octombrie-2026
10 oct.
Premierul desemnat Luca Niculescu anunță prioritățile din programul de guvernare: majorări pentru pensiile mici și reluarea legii salarizării unitare
Relațiile româno-ungare au devenit mai strânse în 2026 după schimbarea de guvern de la Budapesta, susține Valentin Năumescu. Foto: Getty Images
10 oct.
România și Ungaria își unesc forțele pentru bugetul UE și sprijinul pentru Ucraina
Ultimele știri
20:41
Greșeala pe care mulți oameni o fac atunci când își renovează locuința și care le poate aduce cheltuieli suplimentare
20:05
Trump vrea să-i ofere lui Putin stimulente de câteva miliarde de dolari în schimbul unui armistițiu parțial în Ucraina
19:53
Aeroportul din Riad, atacat din nou de rebelii houthi din Yemen. Un proiectil a lovit Terminalul 4
Interviu
19:23
Ce implică Planul European pentru Locuințe Accesibile? Pentru ce primește România bani europeni
TRENDING
16:49
Lista localităților sub avertizare de vreme severă imediată: zonele din România lovite de ploi și descărcări electrice
Analiză
19:00
Fostul șef CNAS Lucian Duță ar putea rămâne cu peste jumătate din șpaga de 6,3 milioane de euro. Viciul de redactare care a blocat confiscările ANAF
09:00
Loto 6/49 din 11 octombrie 2026. Report de peste 2,54 milioane de euro la 6/49, categoria I
9 oct.
Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 10 - 16 octombrie 2026. Luna Nouă în Balanță
Elevi în vacanța de toamnă
17:44
Vacanța de toamnă 2026: când au elevii primele zile libere
Casă de 15000 de euro cu teren generos, pusă în vânzare, în Serbia. Sursă foto: Blic.
16:12
Casa de 15.000 de euro, cu teren de 1000 mp, de la marginea unei stațiuni balneare renumite. Are izvor de apă potabilă chiar lângă proprietate
O femeie adultă cu părul închis la culoare privește pe fereastra avionului spre aripa acestuia și spre peisajul de dedesubt, parțial acoperit de zăpadă
14:11
Ai plătit loc la geam, dar ai nimerit în fața unui perete gol? De ce unele avioane nu au ferestre la toate scaunele
hotel-notre-maison-cogne-tripadvisor
12:45
Un hotel din Italia le-a făcut plinul turiștilor la singura benzinărie din localitate: „Weekend cu rezervorul plin”
O femeie zâmbitoare ține în mână o cheie de cameră atașată la un breloc decorativ din lemn
12:40
Mii de români și-au transformat locuințele în afaceri profitabile. Câte case de vacanță și apartamente sunt acum pe Booking
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11:02
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Dafin, cimbru și mărar
10 oct.
Cum se conservă frunzele de dafin, cimbru și mărar pentru iarnă
Ce este zona 2 de efort în timpul antrenamentelor
17 sept.
Ce este zona 2 de efort și de ce e cea mai bună pentru arderea grăsimilor
De ce să pui un burete în sertarul cu legume al frigiderului
23 sept.
De ce să pui un burete în sertarul cu legume al frigiderului
elicopter-militar-iar-puma
16:25
Protest la IAR Brașov. Angajații ies în stradă din cauza contractului pierdut pentru elicoptere militare și a șefilor care și-au mărit salariile
Avionul din 1971 care a „aterizat” în cel mai scump cartier din Brașov
Reportaj
16:00
Avionul din 1971 care a „aterizat” în cel mai scump cartier din Brașov
femeie-romania-pensie-parc
15:30
Ce pensie primesc românii care nu au stagiul minim de cotizare de 15 ani și ce opțiuni au
Nuclearelectrica a oprit reactoarele 1 și 2 de la CNE Cernavodă din cauza scăderii drastice a nivelului Dunării. Foto: Facebook / Nuclearelectrica
15:03
Reactoarele 1 și 2 de la Cernavodă rămân oprite din cauza nivelului scăzut al Dunării. Anunțul Nuclearelectrica
Ilie Bolojan și mai mulți lideri ai PNL
11:57
Noul PNL: Good Bye, USA și Deutschland Uber Alles?
Nicușor Dan, președintele României. Sursa foto: Hepta
10:31
Cinci luni de criză. Patru nominalizări. Nimeni nu s-a mișcat nici măcar un centimetru
Nicușor Dan, președintele României
9 oct.
Votați ce vreți, dar dup-aia anticipate. Asta trebuie să spună Dan
Luca Niculescu. Sursa foto: Dumitru Angelescu
Analiză
9 oct.
Luca Niculescu, reformatorul sau doar încă un premier desemnat?