Potrivit purtătorului de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, Liliana Iordăchescu, cei doi erau nevaccinaţi antigripal şi sufereau de afecţiuni cronice.

Şapte dintre cele 17 cazuri de gripă s-au soldat cu decesul pacienţilor, care erau persoane cu probleme de sănătate şi care nu se vaccinaseră antigripal, potrivit Agerpres.ro.

Tot astăzi, patru oameni din Sibiu au murit din cauza gripei. Un bărbat în vârstă de 79 de ani a decedat , după o vizită la medicul de familie, care i-a recomandat un tratament pentru gripă. Se pare că nu a reușit însă, să îl convingă pe acesta să facă vaccinul.

Citește și

Superprofit! Anca Țurcașiu a acoperit în două weekenduri gaura de 5.000 de euro făcută în buget de vacanța în Cuba

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.