Îndrăgostiții ar fi recunoscut că au făcut sex „de două-trei ori”, înaintea căsătoriei. Potrivit Shariei, legea aplicată de talibani, au fost condamnați la moarte pentru „relația lor ilegală”.

Bărbatul și femeia uciși cu pietre sunt din loc din orașul Mazar-i-Sharif, dar trăiau în Badahshan. Potrivit unui raport din ziarul Hasht-e Sobh, lapidarea a fost efectuată în public, la ordinul unui comandant taliban.

Legea Sharia împarte infracțiunile în două categorii generale: infracțiunile „hadd”, care sunt infracțiuni grave cu pedepse stabilite, și infracțiunile „tazir”, unde pedeapsa este lăsată la aprecierea judecătorului.

Infracțiunile hadd includ furtul, care poate fi pedepsit prin amputarea mâinii infractorului, și adulterul, care poate aduce pedeapsa cu moartea prin lapidare.

Foto cu caracter ilustrativ: Profimedia

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.