Face autostopul

Bătrânul locuiește singur într-o casă prefabricată pe care a construit-o lângă impunătoarea sa vilă din Kala Nera. Nu se mai poate întreține singur, potrivit ziarului grecesc Taxydromos. Totuși, nimic nu-l împiedică să călătorească la Volos cel puțin o dată pe săptămână. Pentru a parcurge distanța – aproximativ 20 de kilometri – se bazează pe șoferii care trec prin zonă.

De fiecare dată însă se confruntă cu o dezamăgire: soția lui nu e acolo. E ca și cum viața lui s-ar fi sfârșit brusc acum trei ani.

Cerșind mâncare

Olandezul umblă ca un om fără adăpost, cerșind mâncare prin magazine. Uneori merge posomorât, cu capul plecat. Alteori face glume vesele, de exemplu, prefăcându-se că vorbește la telefon cu pâinea primită de la brutărie.

Din când în când, sună la întâmplare la ușile oamenilor, noaptea. Nimeni nu se enervează pentru că își dă seama că bărbatul este confuz.

Dus la spital inconştient

Gravitatea situației a ieșit la iveală abia în februarie, când a fst dus inconștient la spitalul din Volos.

În timpul înregistrării, s-a constatat că bărbatul își pierduse cardurile bancare. Ca și când nu era suficient, bătrânul a rămas și fără pensie, deoarece autoritățile olandeze nu mai primiseră niciun semn de viață.

Și cheile de la casa lui lipseau. A folosit o frânghie pentru a ține ușa de la intrare închisă.

Localnicii îl ajută

De când situația sa gravă a devenit cunoscută, mai multe persoane l-au sprijinit. Localnicii, de exemplu, îl supraveghează. Dacă este văzut în Volos, o ambulanță sau o mașină de poliție îl duce acasă. Un preot îl ajută cu treburile administrative. Și serviciile sociale fac tot posibilul pentru a-i oferi un trai liniștiti într-un centru specializat.

Olandezul și soția sa au petrecut vacanțe la Kala Nera timp de decenii. A păstrat amintiri atât de frumoase despre aceasta încât a decis să locuiască acolo definitiv.

Ce este demența

Demența reprezintă o pierdere a funcțiilor cognitive, fapt care afectează memoria, gândirea și comportamentul. Conform Organizației Mondiale a Sănătății, peste 55 de milioane de persoane suferă de demență la nivel global și există aproximativ 10 milioane de cazuri noi în fiecare an.

Chiar dacă demența nu este o singură afecțiune ci un termen care include mai multe probleme și simptome, caracteristica principală a unei persoane cu demență este declinul progresiv al abilităților de memorare, de rezolvare a problemelor și de comunicare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.